My Drone Company serves all of Wisconsin and northern Illinois. The map below displays our main service area (Yellow) and our extended service area (Green and Gray). The Green and Gray counties will require an extra charge for driving distance and time.

Our Service Area

Areas We Serve:

WAUKESHA COUNTY: Big Bend, Brookfield, Butler, Chenequa, Colgate, Delafield, Dousman, Eagle, Elm Grove, Genesee, Hartland, Lac La Belle, Lannon, Lisbon, Menomonee Falls, Merton, Monches, Mukwonago, Muskego, Nashotah, New Berlin, North Lake, North Prairie, Oconomowoc, Oconomowoc Lake, Okauchee, Ottawa, Pewaukee, Summit, Sussex, Vernon, Wales, Waterville, Waukesha.

MILWAUKEE COUNTY: Bayview, Bayside, Brown Deer, Cudahy, Fox Point, Franklin, Glendale, Greendale, Greenfield, Hales Corners, Milwaukee, Oak Creek, River Hills, Saint Francis, Shorewood, South Milwaukee, Wauwatosa, West Allis, West Milwaukee, Whitefish Bay

JEFFERSON COUNTY: Cambridge, Fort Atkinson, Ixonia, Jefferson, Johnson Creek, Lake Mills, Palmyra, Sullivan, Waterloo, Watertown JUNEAU COUNTY: Camp Douglas, Elroy, Hustler, Lyndon Station, Mauston, Necedah, New Lisbon, Union Center, Wonewoc.

WALWORTH COUNTY: Como, Darien, Delevan, East Troy, Elkhorn, Fontana, Genoa City, Lake Geneva, Pell Lake, Potter Lake, Sharon, Springfield, Walworth, Whitewater, Williams Bay.

WASHINGTON COUNTY: Allenton, Barton, Germantown, Goldenthal, Hartford, Jackson, Kewaskum, Meeker, Monches, Newburg, Richfield, Slinger, West Bend

OZAUKEE COUNTY: Belgium Cedarburg, Fredonia, Freistadt, Grafton, Mequon, Port Washington, Saukville, Thiensville, Waubeka PEPIN COUNTY: Arkansaw, Durand, Pepin, Stockholm.

RACINE COUNTY: Bohners Lake, Browns Lake, Burlington, Caledonia, Eagle Lake, Elmwood Park, Ives, Mount Pleasant, North Bay, Racine, Rochester, Sturtevant, Tichigan, Union Grove, Waterford, Wind Lake, Wind Point

CALUMET COUNTY: Brillion, Chilton, Forest Junction, Hilbert, New Holstein, Potter, Sherwood, Stockbridge CHIPPEWA COUNTY: Bloomer, Boyd, Cadott, Chippewa Falls, Cornell, Holcombe, Jim Falls, Lake Hallie, Lake Wissota, New Auburn, Stanely

COLUMBIA COUNTY: Arlington, Cambria, Columbus, Doylestown, Fall River, Friesland, Lake Wisconsin, Pardeeville, Portage, Poynette, Randolph, Rio, Wisconsin Dells, Wyocena

DANE COUNTY: Belleville, Black Earth, Blue Mounds, Cottage Grove, Cross Plains, Dane, De Forest, Deerfield, Fitchburg, Madison, Maple Bluff, Marshall, Mazomanie, McFarland, Middleton, Monona, Mount Horeb, Oregon, Pheasant Branch, Rockdale, Shorewood Hills, Stoughton, Sun Prairie, Verona, Waunakee, Windsor

DODGE COUNTY: Ashippun, Beaver Dam, Brownsville, Burnette, Clyman, Fox Lake, Horicon, Hustisford, Iron Ridge, Juneau, Kekoskee, Lebanon, Lomira, Lowell, Mayville, Neosho, Reeseville, Theresa

GREEN LAKE COUNTY: Berlin, Dalton, Green Lake, Kingston, Markesan, Marquette, Princeton IOWA COUNTY: Arena, Avoca, Barneveld, Cobb, Dodgeville, Edmund, Highland, Hollandale, Linden, Mineral Point, Rewey, Ridgeway

KENOSHA COUNTY: Bristol, Camp Lake, Kenosha, Lake Shangrila, Paddock Lake, Pleasant Prairie, Powers Lake, Silver Lake, Twin Lakes, Wilmont KEWAUNEE COUNTY: Algoma, Casco, Kewaunee, Luxemburg

SHEBOYGAN COUNTY: Adell, Cascade, Cedar Grove, Elkhart Lake, Gibbsville, Glenbeulah, Greenbush, Hingham, Howards Grove, Kohler, Oostburg, Plymouth, Random Lake, Sheboygan, Sheboygan Falls, Waldo

FOND DU LAC COUNTY: Brandon, Campbellsport, Eden, Fairwater, Fond du lac, Mount Calvary, Oakfield, Ripon, Rosendale, Saint Cloud, Saint Peter, Taycheedah, Van Dyne, Waupun

ROCK COUNTY: Beloit, Christilla Heights, Clinton, Edgerton, Evansville, Footville, Hanover, Janesville, Milton, Orfordville

MANITOWOC COUNTY: Cleveland, Collins, Francis Creek, Kellnersville, Kiel, Manitowoc, Maribel, Mishicot, Reedsville, Saint Nazianz, Two Rivers, Valders, Whitelaw

WINNEBAGO COUNTY: Buttes des Morts, Eureka, Menasha, Neenah, Omro, Oshkosh, Waukau, Winchester, Winneconne

ADAMS COUNTY: Adams, Arkdale, Dellwood, Friendship, Grand Marsh

ASHLAND COUNTY: Ashland, Butternut, Clam Lake, Glidden, Marengo, Mellen, Odanah

BARRON COUNTY: Almena, Barron, Barronett, Cameron, Chetek, Cumberland, Dallas, Haugen, Prairie Farm, Rice Lake, Turtle Lake

BAYFIELD COUNTY: Bayfield, Cable, Cornucopia, Drummond, Grand View, Herbster, Iron River, Mason, Port Wing, Washburn

BROWN COUNTY: Allouez, Ashwaubenon, Bellevue, Cormier, De Pere, Denmark, Buck Creek, Dyckesville, Elm Tree Corners, Green Bay, Greenleaf, Hobart, Howard, Oneida, Preble, Pulaski, Suamico, Wrightstown

BUFFALO COUNTY: Alma, Buffalo City, Cochrane, Fountain City, Mondovi, Nelson, Waumandee BURNETT COUNTY: Danbury, Grantsburg, Siren, Webster

CLARK COUNTY: Abbotsford, Chili, Colby, Curtis, Dorchester, Granton, Greenwood, Humbird, Loyal, Neillsville, Owen, Thorp, Unity, Withee

CRAWFORD COUNTY: Bell Center, De Soto, Eastman, Ferryville, Gays Mills, Lynxville, Mount Sterling, Prairie du Chein, Soldiers Grove, Steuben, Wauzeka

DOUGLAS COUNTY: Allouez, Billings Park, Brule, East End, Gordon, Itasca, Lake Nebagamon, Oliver, Poplar, Solon springs, Superior DUNN COUNTY: Boyceville, Colfax, Downing, Downsville, Elk Mound, Knapp, Menominee, Ridgeland, Tainter Lake, Wheeler EAU CLAIRE COUNTY: Altoona, Augusta, Eau Claire, Fairchild, Fall Creek, Symour

FLORENCE COUNTY: Florence, Long Lake

FOREST COUNTY: Argonne, Crandon, Laona, Mole Lake, Newald, Wabeno GRANT COUNTY: Bagely, Bloomington, Blue River, Boscobel, Cassville, Cuba City, Dickeyville, Fennimore, Glen Haven, Hazel Green, Kieler, Lancaster, Livingston, Montfort, Mount Hope, Muscoda, Patch Grove, Platteville, Potosi, Sandy hook, Tennyson, Woodman GREEN COUNTY: Albany, Brodhead, Brooklyn, Browntown, Juda, Monroe, Monticello

IRON COUNTY: Gile, Hurley, Iron Belt, Mercer, Montreal, Pence, Saxon JACKSON COUNTY: Alma Center, Black River Falls, Hatfield, Hixton, Melrose, Merrillan, Millston, Taylor

LA CROSSE COUNTY: Bangor, Brice Prairie, French island, Holmen, La Crosse, Onalaska, Rockland, Saint Joseph, West Salem.

LAFAYETTE COUNTY: Argyle, Belmont, Benton, Blanchardville, Darlington, Gratiot, Shullsburg, South Wayne, Woodford LANGLANDE COUNTY: Antigo, Elcho, Post Lake, Summit Lake, White Lake/

LINCOLN COUNTY: Jersey City, Merrill, Tomahawk

MARATHON COUNTY: Athens, Brokaw, Edgar, Elderon Fenwood, Hatley, Knowlton, Kronenwetter, Marathon, Mosinee, Rib Mountain, Rothschild, Shofield, Spencer, Stratford, Wausau, Weston

MARINETTE COUNTY: Amberg, Coleman, Crivitz, Dunbar, Goodman, Marinette, Niagra, Pembine, Peshtigo, Pound, Wausaukee MARQUETTE COUNTY: Endeavor, Montello, Neshkoro, Oxford, Packwaukee, Westfield

MENOMINEE COUNTY: Keshena, Legend Lake, Middle Village, Neopit, Zoar

MONROE COUNTY: Cashton, Cataract, Kendall, Melvina, Norwalk, Oakdale, Sparta, Tomah, Tunnel City, Warrens, Wilton, Wyeville.

OCONTO COUNTY: Abrama, Gillett, Lakewood, Lena, Mountain, Oconto, Sobieski, Suring, Townsend ONEIDA COUNTY: Lake Tomahawk, Minocqua, Rhinelander, Three Lakes, Woodruff

OUTAGAMIE COUNTY: Appleton, Bear Creek, Bell Heights, Black Breek, Combined Locks, Dale, Hortonville, Kaukauna, Kimberly, Little Chute, Nichols, Seymour, Shiocton

PIERCE COUNTY: Bay City, Diamond Bluff, Ellsworth, Elmwood, Hager City, maiden Rock, Plum City, Prescott, River Falls, Spring Valley POLK COUNTY: Amery, Balsam Lake, Centuria, Clayton, Clear Lake, Dresser, Frederic, Lewis, Luck, Milltown, Osceola, Saint Croix Falls PORTAGE COUNTY: Almond, Amherst, Bancroft, Junction City, Nelsonville, Park Ridge, plover, Polonia, Rosholt, Steven Point, Whiting PRICE COUNTY: Catawba, Kennan, Ogema, Park Falls, Phillips, Prentice

RICHLAND COUNTY: Boaz, Cazenovia, Gotham, Lone Rock, Richland Center, Sextonville, Viola, Yuba

RUSK COUNTY: Bruce, Conrath, Glen Fora, Hawkins, Ingram, Ladysmith, Sheldon, Tony, Weyerhaeuser

SAUK COUNTY: Baraboo, Bluffview, Ironton, La Valle, Lake Delton, Lime Ridge, Loganville, Merrimac, North Freedom, Plain, Prairie du Sac, Reedsburg, Rock Springs, Sauk City, Spring Green, West Baraboo

SAWYER COUNTY: Chief Lake, Couderay, Exeland, Hayward, Little Round Lake, New Post, Radisson, Reserve, Stone Lake, Winter

SHAWANO COUNTY: Angelica, Aniwa, Birnamwood, Bonduel, Bowler, Caroline, Cecil, Elan, Green Valley, Gresham, Krakow, Leopolis, Mattoon, Navarino, Pella, Pulcifer, Shawano, Thorton, Tigerton, Tilleda, Wittenberg

ST.CROIX COUNTY: Baldwin, Deer park, Emerald, Glenwood City, Hammond, Houlton, Hudson, New Richmond, North Hudson, Roberts, Somerset, Star Prairie, Wilson, Woodville TAYLOR COUNTY: Chelsea, Gilman, Jump River, Lublin, Medford, Rib Lake, Stetsonville, Westboro, Whittlesey

TREMPEALEAU COUNTY: Arcadia, Blair, Dodge, Eleva, Ettrick, Galesville, independence, Osseo, Pigeon Falls, Strum, Trempealeau, Whitehall VERNON COUNTY: Chaseburg, Coon Valley, Genoa, Hillsboro, La Farge, Ontario, Readstown, Stoddard, Viroqua, Westby VILAS COUNTY: Boulder Junction, Eagle River, Lac du Flambeau, Sayner

WAUPACA COUNTY: Big Falls, Chain O’ Lakes, Clintonville, Embarrass, Fremont, Iola, King, Manawa, Marion, new London, Northport, Ogdensburg, Scandinavia, Waupaca, Weyauwega

WAUSHARA COUNTY: Colomo, Hancock, Lohrville, Pine River, Plainfield, Poy Sippi, Redgranite, Tustin, Wautoma, Wild Rose

WOOD COUNTY: Aprin, Auburndale, Babcock, Biron, Hewitt, Lake Wazeecha, Marshfield, Milladore, Nekoosa, Pittsville, Port Edwards, Rudolph, Vesper, Wisconsin Rapids